Vitamíny na vlasy - jak zastavit vypadávání a podpořit jejich růst?
Na čem závisí krása a zdraví vašich vlasů? Odpovědět na tuto zdánlivě jednoduchou otázku není vůbec snadné. Faktorů, které jejich kondici ovlivňují, je totiž celá řada. Těmi z nejdůležitějších jsou probíhající nemoci, hormonální změny, ale také nesprávná výživa. V dnešním příspěvku se podíváme blíže na to, jaký dopad může mít nedostatek vitamínů na vlasy, a příjem kterých konkrétních byste se měli zaměřit zejména, pokud chcete podpořit jejich růst.
Co stojí za zhoršením kvality vašich vlasů? V čem vaše péče o ně pokulhává a jak ji správně nastavit? Nejen s tím vám pomůžeme na naší specializované vlasové klinice.
Vitamíny na vlasy - jejich význam v kontextu vlasové péče
Ne nadarmo se říká, že krása vychází zevnitř. Kondici vašich vlasů samozřejmě do výrazné míry určuje, jak se o ně staráte, zda používáte kvalitní vlasové produkty, zda je myjete a fénujete vhodnou technikou. Dalším klíčovým faktorem jsou ale vnitřní procesy, které se v našem těle odehrávají. A příjem vyvážené stravy bohaté na minerály a vitamíny je jejich nedílnou součástí. Pokud tedy organismu nedopřejete dostatek vhodného „paliva“, pak vás ani velmi drahá kosmetika nezachrání.
Existují situace, kdy ani vyladěná péče a jídelníček při problémech s vlasy nepomohou. Jediným řešením je pak transplantace vlasů. U žen i mužů je to velmi oblíbený zákrok, jenž vrátí ztracené sebevědomí a chuť do života. Chcete se o této možnosti dozvědět více? Domluvme se na osobní konzultaci.
Proč jsou zrovna vitamíny pro vlasy tolik důležité?
Pro lepší pochopení jejich role je nutné se blíže seznámit se samotnou strukturou vlasů. Co je vlastně tvoří? Kromě kreatinu bychom v nich našli také uhlík, vodík, kyslík, vodu, dusík, železo, měď, zinek, jód a další látky, jako jsou lipidy, aminokyseliny atd. Právě dostatečný příjem vitamínů a minerálů, ale i odpovídající množství proteinů a tuků, má obrovský podíl na tom, že vlasy normálně rostou, jejich struktura je uhlazená, netřepí se a nevypadávají více, než je obvyklé.
Přehled nejlepších vitamínů na vlasy
Jejich kvalitu mohou výrazně zvýšit následují:
- vitamín B (komplex)
- vitamín A
- vitamín C
- vitamín E
Na následujících řádcích vám představíme jejich konkrétní účinky.
B komplex - nepostradatelné vitamíny pro vlasy i nehty
Jde o vůbec nejširší skupinu vitamínů, kterou známe. Patří mezi ně:
- vitamín B1 (thiamin)
- vitamín B2 (riboflavin)
- vitamín B3 (niacin)
- vitamín B5 (kyselina pantothenová)
- vitamín B6
- vitamín B7 (biotin)
- vitamín B9 (kyselina listová)
- vitamín B12
Každý z nich zastává jinou funkci, některé však mají společné. Jsou důležité pro energetický metabolismus, zlepšují oběh krve a s ním spojenou distribuci živin, dodávají potřebnou energii k buněčnému růstu. Chcete-li podpořit růst vlasů, pak obzvlášť tyto vitamíny vám mohou pomoci.
Výskyt: Hledejte je ve vnitřnostech, drůbežím mase, luštěninách, listové zelenině, ořechách, celozrnných obilninách a mléčných výrobcích. Vitamíny B1, B3 a B7 najdete také ve velké míře v pivovarských kvasnicích, játrech a mase obecně.
Vitamín A - pro růst vlasů skvělý pomocník
Ten řadíme mezi vitamíny rozpustné v tucích. Přispívá k normálnímu fungování zraku, správnému vývoji plodu v těle matky a bezproblémové fukci imunitního systému.
Vitamín A je nezbytný pro růst buněk, resp. růst vlasů. Využívají ho také vaše kožní žlázy, které ho používají k produkci kožního mazu. Ten udržuje pokožku hlavy hydratovanou, což je jeden ze základních předpokladů pro zdravé a silné kadeře. S tímto vitamínem to však nepřehánějte – jeho nadbytek může způsobit jejich vypadávání.
Výskyt: Najdete ho v živočišných potravinách (játra a mléčné produkty), nebo v zelenině a ovoci, jako je mrkev, rajčata, špenát či meruňky.
Vitamín C - na vlasy i pro mladistvou pleť
Vitamín C známe především v souvislosti s posílení obranyschopnosti organismu, prevence a léčby nachlazení. Je to ale také jeden z nejsilnějších antioxidantů, který buňky chrání před poškozovaním volnými radikály a předčasným stárnutím.
Vitamin C je jednou z nejúčinnějších živin, které přispívají k růstu a posílení vlasů. Pomáhá vytvářet kolagen, který je při těchto procesech velmi důležitý. Zároveň dokáže zabránit tomu, aby se struktura vlasů narušila či rozpadla v důsledku oxidačního stresu.
Výskyt: Hlavními zdroji jsou ovoce a zelenina, typicky pak černý rybíz, kiwi, papája, citrusové plody, papriky, brokolice a kapusta. Alternativou může být také červený šípek.
Vitamín E - ten, co pomáhá při vypadávání vlasů
Vitamín E je nezbytný pro zdravou pleť i pokožku hlavy. Podporuje ji tak, že snižuje oxidační stres a zachovává její ochrannou lipidovou vrstvu. Zároveň tím vlasům dává silný základ pro růst.
Oxidační stres je jednou z hlavních příčin nadměrného padání vlasů. Vitamín E jakožto silný antioxidant také zabraňuje padání vlasů i předčasnému šedivění. Bylo rovněž prokázáno, že zvyšuje kapilární cirkulaci ve vlasové pokožce, čímž napomáhá k rychlejšímu růstu kadeří.
Výskyt: Jeho nejbohatším zdrojem jsou rostlinné oleje. Dále ho najdete v másle, mléce, mase, rybách, vejcích, zelenině, ovoci, obilovinách a ořechách.
Zinek - pro vlasy nenahraditelný minerál
Zinek hraje významnou roli při stavbě a obnově vlasových tkání a zajišťuje bezproblémovou činnost mazových žláz v okolí folikulů. Nedostatek této mikroživiny vede ke změnám struktury bílkovin vlasových folikulů, což oslabuje jejich integritu a vede k tomu, že nové vlasy vypadávají rychleji než obvykle. O tom, jak silný účinek tento minerál může mít, svědčí zdokumentované případy, kdy lidé díky stravě bohaté na zinek obnovili nejen strukturu a pevnost svých vlasů, ale také jejich barvu.
Výskyt: Mezi přírodní zdroje zinku řadíme mořské plody včetně krevet, krabů a humrů. Dále pak červené maso a drůbež, dýňová semínka, cizrnu, kešu oříšky a mandle, vaječný žloutek, mléčné a sójové výrobky.
Ustupující kouty, vlasy extrémně se mastící či svědivá pokožka hlavy – pomůžeme vám odhalit příčinu vašich problémů s vlasy a najít cestu k jejich řešení.
Jak vitamíny proti padání vlasů správně přijímat?
Primárně byste uvedené vitamíny a živiny měly tělu dodat prostřednictvím vyvážené stravy. Ne vždy je to však možné v důsledky uspěchaného životního stylu či specifických stravovacích návyků (vegetariánství, veganství).
Pokud si chcete být jisti, že se jich vašemu organismu dostává optimální množství, vyzkoušejte dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy. Jejich benefity zpozorujete rovněž zlepšením kvality nehtů a pleti.
Je důležitější správná výživa a doplňky stravy na vlasy nebo vlasová kosmetika?
Výběr kvalitních vlasových produktů je neméně podstatný. Lze jednoznačně doporučit přírodní produkty bez obsahu parabenů, sulfátů a silikonů. Zaměřte se na to, aby v jejich složení nechyběly výše zmíněné vitamíny, či ingredience, které je obsahují. Oblíbenými jsou například:
- arganový olej – vitamíny E a A
- jojobový olej – vitamíny E, A, D
- ricinový olej – vitamín E, omega nasycené kyseliny
- bylinné výtažky – kopřiva, pampeliška, přeslička, šalvěj a máta peprná, aloe vera, zelený čaj
Trápí vás řídnoucí vlasy, ale stále váháte nad transplantací vlasů? Zkušenosti našich klientů vás přesvědčí o tom, že tato volba výrazně zlepší kvalitu vašeho života. Prohlédněte si výsledky jejich proměn v naší fotogalerii. Projít takovou transformací s námi můžete i vy.
Související příspěvky
Laserová epilace - jak dlouho mi vydrží hladká pokožka bez chloupků?
Laserová epilace - jak dlouho mi vydrží hladká pokožka bez chloupků? Každý, kdo se sám nějakým způsobem zkoušel zbavit se tělesného ochlupení, ví, že ideální
Anatomické implantáty a jejich přednosti
Anatomické implantáty a jejich přednosti Rozhodla jste se pro plastickou operaci prsu a nejste si úplně jistá, jaký typ implantátů vybrat? Záleží na tom, co
Seborea ve vlasech - jak se pozná, jaké jsou její příčiny a účinná léčba
Seborea ve vlasech: co byste o ní a její léčbě měli vědět Seborea ve vlasech neboli seboroická dermatitida je poměrně běžně se vyskytující onemocnění. Ačkoliv